09122300697

مطالب پر بازدید

مقاله تائید طلبی

 

همه ی ما انسان ها از اینکه مورد تائید دیگران قرار بگیریم لذت می بریم و حس خوبی داریم و در کل مورد تائید دیگران قرار گرفتن حالمان را بهتر می کند اما گاهی تائید طلبی تبدیل به مشکلی بزرگ می شود و آن زمانی است که فرد نیاز شدیدی به تائبد دیگران در خود احساس می کند، به گونه ای که اگر این تائید را دریافت نکند حالش بد می شود، روزش خراب می شود و یا شاید از لحاظ احساسی و عاطفی کاملاً بهم بریزد.

افراد تائید طلب به طور مداوم کارهایی را انجام می دهند که مورد پسند دیگران باشند‌. آنها در مواقع حساس مانند تصمیم گیری هایشان در زندگی اگر تائید دیگران را دریافت نکنند دچار بحران یا مشکل می شوند. آنها در روابط بین فردی، عاطفی و اجتماعی خود اصطلاحاً تبدیل به فردی “مهرطلب” می شوند‌. مهر طلب ها می خواهند به هر قیمتی که شده ثابت کنند خوب و دوست داشتنی اند‌. آنها نیاز شدیدی به توجه دیگران داشته و حاضرند خود را به آب و آتش بزنند، خود را توی هر دردسری بیاندازند تا توجه و تائید دیگران را از دست ندهند.

 

 

خانم هاریت بریکر در کتابش با عنوان مهرطلبی می گوید “مهرطلب ها صرفاً آدم های خوبی نیستند که می خواهند همه را راضی و خشنود نگه دارند بلکه کسانی هستند که وقتی می خواهند به کسی جواب “نه” بدهند جواب “آری” را انتخاب می کنند”. افراد مهر طلب معمولاً با افراد مهربان اشتباه گرفته می شوند چون از آن دسته آدم هایی اند که می خواهند دائماً به دیگران کمک کنند و برای این کار حتی حاضرند از خودشان هم بگذرند و هر سختی را به جان بخرند‌.

تائید طلب ها یا همان مهرطلبان نمی توانند به کسی نه بگویند و هرکاری می کنند که مورد تائید باشند. آنها به توجه و تائید دیگران نیاز شدید دارند‌ و در روابط عاطفی، کاری و اجتماعی خود به هر قیمتی می خواهد خوب بودنشان را ثابت کنند. آنها از ابراز خشم و ناراحتی خود در رابطه با دیگران دوری می کنند تا مبادا توجه و تائید آنها را از دست بدهد‌.

چه ویژگی هایی نشان می دهتد که من‌، تائید طلب و مهرطلب هستم؟

 • من خیلی نگرانم از اینکه دیگران درباره ام چگونه فکر می کنند‌
 • من می خواهم همه من را دوست داشته باشند.

 

 • همیشه نگرانم که مبادا دیگران را ناراحت کنم به همین دلیل همیشه به رفتارها و حرفهایم فکر می کنم و دچار نشخوار فکری می شوم.
 • نمی توانم مخالفتم را به دیگران نشان دهم چون می ترسم حمایت یا تائید آنها را از دست بدهم.
 • برای کسب حمایت و تائید دیگران تقریباً دست به هر کاری می زنم حتی کارهای ناخوشایند!
 • در موقعیت های اجتماعی مضطرب می شوم چون فکر می کنم دیگران مرا قضاوت می کنند یا دوستم ندارند.
 • دریافت توجه، تشویق و تائید افراطی از دیگران باعث می شود احساس ارزشمندی کنم.
 • بسیاری از تصمیم های من بر اساس آنچه دیگران خواسته اند گرفته شده و بدون دیگران نمی توانم تصمبم گیری کنم.
 • وقتی تنها هستم خود را درمانده حس می کنم و به طور غیر واقع بینانه ای از تنهایی می ترسم چون به شدت معتقدم تنهایی مرا نابود می کند و نمی توانم به تنهایی از پس زندگی ام برآیم.
 • من به تنهایی از پس هیج کاری برنمی آیم چون عزت نفس ام پایین است و احساس بی کفایتی دارم و این به این دلیل است که نمی توانم درست قضاوت کنم و تصمیم بگیرم.
 • من همه ی اختلاف نظرها با خودم را به عنوان “طرد شدن” در نظر می گیرم و از این طرد شدن به شدت آسیب می بینم.
 • من هیچ گاه در زندگی ام احساس رضایت نداشته ام چون همه ی انتخاب ها و تصمیماتم با توجه به نیازهای دیگران بوده نه نیازهای خودم!
 • من خیلی وقت ها دچار احساس پوچی، بی هویتی، گیجی، تنهایی، عدم اعتماد به نفس و افسردگی می شوم چون واقعاً نمی دانم که هستم و چه می خواهم.

 

عواملی شکل گیری تایید طلبی و مهرطلبی

مطابق با دیدگاه طرحواره درمانی در روانشناسی، از عوامل شکل گیری تائید طلبی می توان به تجربه های کودکی و الگوهای رفتاری که در دراز مدت با توجه به رفتار والدین شکل داده ایم

 

اشاره کرد. مطابق با این دیدگاه، افراد تائید طلب‌ دارای طرحواره ی پذیرش جویی و جلب توجه بوده و معمولاً والدینی داشته اند که:

۱) به حفظ ظاهر بسیار اهمیت می داده و نظر دیگران برایشان بسیار مهم بوده است.

۲) بسیار کنترل گر بوده اند و آنها بودند که تعیین می کردند فرزندشان چه سرگرمی و علایقی داشته باشد و چه مسیری را در زندگی طی کند.

۳) فقط زمانی به فرزندشان عشق و توجه داشتند که فرزند بتواند آنها را خشنود و خرسند کند.

همچنین موارد دیگری همچون فوت یکی از والدین یا هر دو، یا مورد غفلت و بی اعتنایی قرار گرفتن توسط والدین ممکن است باعث شود بعضی افراد با ترس از ترک شدن و تتها گذاشته شدن بزرگ شوند

راهکارهای غلبه بر تائید طلبی و مهر طلبی

 • لطفا خودتان را به اندازه کافی دوست بدارید

وقتی خودتان را دوست داشته باشید به مرور زمان عزت نفس تان بیشتر می شود، به خودتان بیشتر احترام می گذارید، دیگر از تائید نشدن توسط دیگران نمی ترسید، دیگر نگران افکار و باورها و قضاوت دیگران نیستید و برایتان مهم نیست که دیگران درباره ی شما چگونه فکر می کنند.

 • خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

مقایسه کردن خود با دیگران تله ای است که افراد تائید طلب معمولاً در آن گیر کرده اند. وقتی دست به مقایسه کردن خود با دیگران می زنیم خود را نادیده می گیریم‌، احساس بی ارزشی می کنیم و دچار افسردگی می شویم. دستاوردهای کوچک دیگران را بزرگنمایی کرده و دستاورهای بزرگ خود را کوچکنمابی می کنیم. پس بهتر است از مقایسه کردن خود با دیگران دست بکشیم و واقع بینانه تر به خود و توانایی های خود نگاه ‌کنیم.

 • ترس های تان را یادداشت کنید

از هر چیزی که باعث می شود ترس از تایید نشدن داشته باشید لیستی تهیه کنید. با نوشتن ترس های تان آنها را شناسایی کرده و می توانید با آنها روبرو شوید و کم کم آنها را دور بریزید‌. بسیاری از ترس ها ساخته و پرداخته ی ذهن ما بوده و بنابر بر تجربه های ما از کودکی تا بزرگسالی شکل گرفته اند و اکثر اوقات در دنیای واقعی ترس های مان به واقعیت تبدیل نمی شوند.

 • خودتان برای خودتان تصمیم بگیرید

شما فقط یکبار در این دنیا شانس زندگی کردن دارید و جایز نیست برای زندگی تان دیگران تصمیم بگیرند. لازم نیست برای دریافت تائید دیگران زندگی و روابط تان را خراب کتید‌. برای تصمیم های زندگی تان به قلب تان گوش کنید نه نیازهای دیگران!

این مطلب را به دیگران معرفی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *