ترجمه زندگی

ترک اعتیاد امروزه آرزوی خیلی از جوانان و افراد بیمار و خانواده هایشان می باشد که به مواد مخدر و دخانیات اعتیاد دارند.طی برسی های انجام شده در ایران ، در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۵۳۰۰ نفر جان شیرین خود را به خاطر اعتیاد از دست دادند.مشکل فقط مصرف بیش از حد و سوء استفاده نیست! از آنجایی که بسیاری از گیرنده های درد در بدن فرد معتاد فعال نیستند، اکثر آنها بدون احساس درد زخم معده و مجرای گوارشی دارند!

اگر اعتیاد دارید و در حال خواندن این مقاله هستید یا یکی از عزیزانتان اعتیاد دارد به این معنی است که شما خسته شده اید. خسته از نگرانی و زندگی نکردن. خسته از وابستگی و ناتوانی در برابر مواد. ولی ما چکار میتوانیم بکنیم؟ چه کنیم که خودمان یا عزیزانمان گم نشویم و به همان آدم قبلی برگردیم، به خانواده و جامعه برگردیم و شروعی پاک را تجربه کنیم؟ در این مقاله به برخی از سوالات متداول شما بیماران عزیز پاسخ میدهیم .

اعتیاد یکی از بدترین عوامل خانمان‌سوز بشر در تمامی جوامع است. مصرف مواد مخدر یا مشروبات الکلی با گذر زمان اعتیادآور و ترک آنها نیز بسیار سخت و طاقت‌فرسا است. البته واژه اعتیاد تنها به معنی وابستگی به موادی مانند هروئین یا کوکائین نیست؛ زیرا برخی عوامل مخرب دیگر مانند قمار، وب‌گردی در فضای مجازی، مصرف داروهای مسکن حاوی مواد مخدر، تماشای فیلم‌های پورن، خود ارضایی و غیره همگی باعث اعتیاد می‌شوند و دوری از آنها برای فرد بسیار دشوار است. معمولا برای درمان اعتیاد و کاهش علائم بارز آن لازم است فرد به کمپ یا کلینیک‌های ترک مراجعه کند.

اعتیاد در لغت به چه معناست؟

اعتیاد در اصطلاح به معنای ناتوانی در ترک مصرف یک ماده یا انجام یک رفتار آسیب‌زا است، اما عموم افراد آن را برای مصرف مواد مخدر استفاده می‌کنند. البته واژه اعتیاد گاهی به‌عنوان یک بیماری مزمن ایجاد شـده در اثر مصرف دارو نیز تعریف می‌شود.

انجمن پزشکی اعتیاد آمریکا، اعتیاد را اینگونه توصیف می‌کند: یک بیماری پزشکی قابل درمان و مزمن که شامل تعاملات پیچیده بین مدارهای مغزی، ژنتیک، محیط و تجربیات زندگی فرد است. افراد معتاد، اغلب از مواد مخدر استفاده می‌کنند یا رفتارهایی انجام می‌دهند که با وجود پیامدهای مضر، همچنان نمی‌توانند از آنها دست بکشند.

در حالت کلی مصرف کم مواد مخدر و مواد اعتیارآوری مانند الکل، منجر به معتاد شـدن فرد مصرف‌کننده نمی‌شود. حتی شاید فرد در اوایل مصرف، احساس سرخوشی و مستی رضایت‌بخشی را تجربه کند، اما مصرف زیاد از حد و مکرر این مواد اعتیادزا، عوارض و علائم بسیار ناخوشایندی را در پی خواهد داشت. برای مثال، فردی که در یک شب الکل زیادی می‌نوشد، اثرات سرخوشی و  زیان‌بار این ماده را باهم تجربه می‌کند.

انواع اعتیاد

همانطور که در بالا گفتیم، اعتیاد در دو نوع مختلف وجود دارد: اعتیاد به مواد مخدر و اعتیاد رفتاری .

اعتیاد به مواد غیر مخدر در اثر عوامل اعتیادآور زیر رخ می‌دهد:

اعتیاد با چه علائمی همراه است؟

در اغلب موارد خانواده معتادان و اطرافیان آنها با مشاهده برخی علائم، مشکوک به اعتیاد آنها می‌شوند. این علائم عبارت است از:

ترجمه زندگی و دیدگاه ترک اعتیاد

افراد معتاد به مواد یا کسانی‌که عادت به انجام کاری دارند، برای توقف مصرف مواد یا دوری از عوامل اعتیادآور با مشکلات زیادی روبرو می‌شوند. هنگامی‌که فردی از لحاظ جسمی به یک ماده عادت کند، قطع ناگهانی آن ماده برای وی بسیار سخت و دردناک و در برخی موارد حتی کشنده نیز خواهد بود.

اولین گام برای ترک، آمادگی و علاقه خود شخص است. به این معنی که اگر خود شخص نخواهد اعتیادش را ترک کند، هیچ کاری از دست دیگران برنمی‌آید. قدم بعدی برای ترک، مراجعه به پزشک و بهره‌گیری از توصیه‌های پزشکی و مشاوران متخصص در حیطه اعتیاد است. آنها با توصیه‌های پزشکی و عوامل روان‌شناختی مختلف، روحیه فرد را برای انجام تمهیدات لازم تغییر می‌دهند. هنگامی که فردی بیش از حد مواد مصرف کند، اطرافیان او باید فورا به دنبال کمک‌های پزشکی اورژانسی باشند.

روش‌های ترک اعتیاد

عموما پزشکان و مشاورین سلامت با روش‌هایی مانند توانبخشی، سم‌زدایی و تجویز دارو به ترک اعتیاد افراد کمک می‌کنند. با این حال پیشرفت‌های پزشکی موجب شناسایی راه‌های مختلفی برای مدیریت و ترک شـده است.

متداول‌ترین روش‌های ترک اعتیاد عبارتند از:

ترک اعتیاد به همراه روان‌درمانی

مراجعه به کمپ ترک اعتیاد

– مراحل درمان اعتیاد در کمپ

به‌ طور کلی، مراحل بر اساس پنج روش اصلی در تمامی مجموعه‌ها و مراکز انجام می‌شود. حتی کمپ ترک اعتیاد راهی به سوی نور در تهران نیز همین شرایط را پیش می‌گیرد.

  1. در وهله اول لازم است که یک آنالیز کلی روی شرایط بیمار انجام گردد؛ باید نوع مواد، مدت‌ زمان استفاده و شرایط او سنجیده شود.
  2. پس از آن درمان‌ های دارویی انجام می‌گردد.
  3. در روند درمان دارویی شرایط جسمانی فرد نیز بررسی می‌گردد.
  4. درمان‌های روانشناختی و مشاوره ترک اعتیاد تخصصی قبل، حین و بعد از ترک مهم است.
  5. درمان‌ های گروهی شامل مواردی است که فرد درگیری‌ ها و اختلالاتی دارد که باید با اعضای خانواده به‌ واسطه اعتیاد حل گردد.

دارودرمانی

درمان عوامل روان‌شناختی مرتبط، مانند افسردگی

مراقبت مداوم از فرد در حال ترک

 

بهره‌گیری از دستگاه‌های پزشکی مخصوص ترک اعتیاد در کلینیک‌

علائم ترک مواد مخدر

برخی نشانه‌های ترک اعتیاد از این قرار است:

در پایان

اعتیاد در اثر وابستگی جدی و مزمن افراد به یک ماده مخدر یا فعالیت‌های اعتیادآور ایجاد می‌شود. فرد معتاد، دیگر نمی‌تواند مصرف یک ماده یا عادت به انجام یک کار را متوقف کند. از سوی دیگر، ترک اعتیاد یا درمان آن نیز بسیار دشوار خواهد بود.در مقاله ترجمه زندگی سعی بر این گذاشتیم تا علل و انواع و به طور صریح روش های ترک اعتیاد رامورد بحث  قرار دهیم.

افراد درگیر با اعتیاد اغلب علائمی همچون کاهش سلامت جسمانی، تحریک، خستگی و ناتوانی در توقف مصرف را تجربه می‌کنند. در پی بروز این نشانه‌ها احتمال دارد که افراد در روابط خود با دیگران دچار مشکل شوند و در محیط کار یا زندگی اجتماعی نیز با شرایطی نامطلوبی برخورد کنند. علت این امر آن است که مصرف مواد مخدر در همه جا امکان‌پذیر نیست و فرد باید محل کار یا جمع خانوادگی را ترک کند. عدم مصرف مواد اعتیادزا در موقع نیاز نیز سبب بروز رفتارهای ناهنجار و غیرقابل پیش‌بینی در فرد و رنجش اطرافیان وی می‌شود.

برای توقف مصرف ماده یا رفتار اعتیادآور باید کنترل فردی را تقویت کرد. از این رو افراد نباید بدون نظارت پزشکی به طور ناگهانی مصرف یک ماده یا رفتار خاصی را متوقف کنند. با اینکه ترک اعتیاد امری بسیار دشوار است، اما با مصرف داروهای تجویزی پزشک کمپ و پیروری از توصیه‌های پزشکی ترک سریع و بدون عوارض امکان‌پذیر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راهنمایی نیاز دارید ؟