09122300697

مطالب پر بازدید

مسکن قوی برای ترک اعتیاد

بعضی از افراد ترک اعتیاد در خانه را به بستری در کمپ‌های ترک اعتیاد ترجیح می‌دهند. البته از آنجا که ترک اعتیاد پروسه‌ای سخت و زمان‌بر محسوب می‌شود، از این رو افراد در روزهای نخستین ترک اعتیاد، با عوارض و پیامدهای قطع مصرف مواد مخدر از جمله درد مواجه می‌شوند. شما در طول زمان ترک اعتیاد، برای راحت‌تر سپری کردن این دوران می‌توانید از مسکن‌های قوی استفاده کنید. قوی‌ترین مسکن برای درد ترک اعتیاد را می‌توان بوپرنورفین دانست که نقش مؤثری در مدیریت درد و نشانه‌های خماری دارد. استفاده از آن‌ها باید تحت نظر پزشک باشد و از مصرف خودسرانه آن‌ها خودداری کنید.

مسکن قوی برای درد ترک اعتیاد

بدن افراد معتاد برای داشتن یک زندگی نرمال به مصرف مواد مخدر نیاز دارد و در نخستین روزهایی که افراد در خانه مصرف این مواد را ترک می‌کنند، با نشانه‌های خماری مواجه می‌شوند و همین مسئله موجب درد و رنجش آن‌ها می‌شود. از جمله علائم خماری می‌توان به داشتن عرق سرد، تپش قلب، اسهال، دل‌پیچه، استفراغ ، درد عضلانی، بی‌خوابی، بی‌اشتهایی، اضطراب، تندخویی و بی‌قراری اشاره کرد. برای رفع درد ترک اعتیاد و خماری یک سری از داروها وجود داشته که می‌تواند به عنوان یک مسکن قوی برای ترک اعتیاد عمل کند. از جمله داروهای تجویز شده از سمت پزشک به افراد معتاد جهت تسکین درد و خماری می‌‌توان به بوپرنورفین، شربت تریاک، متادون، نالوکسان، نالتروکسان و سابوکسون اشاره داشت.

قرص نالتروکسان

نالتروکسان در گروه داروهای آنتاگونیست‌های مورفینی جای داشته و در راستای درمان اعتیاد به الکل و مواد مخدر مورداستفاده قرار می‌گیرد. نالتروکسان در اصل گیرنده‌های اوپیوئیدی را مهار کرده و به این صورت، شخص میل کمتری به مصرف مواد مخدر پیدا می‌کند.

قرص متادون

از جمله داروهایی که برای درد ترک اعتیاد و خماری به آن نیاز پیدا خواهید کرد و همچون یک مسکن قوی عمل می‌کند، می‌‌توان به قرص متادون اشاره کرد. متادون به عنوان یک داروی صنعتی شناخته می‌شود که اغلب در کمپ‌ها جهت ترک اعتیاد کاربرد دارد. متادون را می‌توان یک آگونیست اپیوئیدی دانست که قادر است با گیرنده‌های مواد مخدر بدن، پیوند خوبی برقرار کند. مصرف این قرص، می‌تواند موجب کاهش هوس و نشانه‌های ترک اعتیاد شود.

نالوکسان

نالوکسان از جمله دیگر مسکن‌های قوی برای ترک اعتیاد بوده که پروسه ترک اعتیاد را سرعت می‌بخشد. نالوکسان اثرات مثبتی بر ترک و درمان اعتیاد برجای می‌گذارد. جذب نولکسان و گیرنده‌های عصبی مغز به صورت مستقیم بوده و با مصرف این ماده شاهد پاکسازی سیستم عصبی از مواد مخدر هستیم. همچنین این قرص اجازه نمی‌دهد که مواد مخدر جدید به مغز وارد شوند.

شربت تریاک

از جمله داروهای مسکن قوی مناسب درد ترک اعتیاد برای اشخاص دارای اعتیاد به مواد مخدر می‌‌توان به شربت تریاک اشاره کرد. شربت تریاک از نظر طول عمر، عوارض و خواص شباهت بسیاری به تریاک داشته و اشخاص معتاد به تریاک با آن آشنا هستند و پروسه ترک اعتیاد را به کمک آن برای خود تسهیل می‌سازند. با این وجود، استفاده خودسرانه از شربت تریاک کاری خطرناک بوده و اعتیاد را به‌دنبال خواهد داشت.

سابوکسون

سابوکسون یک مدل داروی مخدر صنعتی به‌شمار می‌رود که در ساخت آن، بوپرنورفین و نالوکسان با یکدیگر ترکیب شده‌اند. میزان وابستگی جسمی و روانی این دارو پایین‌تر بوده و مصرف آن، کمک می‌کند تا نشانه‌های ترک موادی همچون هروئین، تریاک و مورفین کاهش یابد.

ناپروکسن

ناپروکسن اشاره به دارویی داشته که هورمون‌های تولید کننده درد و التهاب را کاهش می‌دهد و با استفاده از آن، می‌‌توان التهاب و ورم مفاصل، گرفتگی عضلات، کمر درد و… را درمان کرد. تجویز ناپروکسن امکان دارد توسط پزشک به‌منظور کاهش درد عضلات انجام گیرد. مصرف این قرص به‌شکل خودسرانه ممنوع بوده؛ چراکه استفاده از آن می‌تواند عوارض زیادی را به همراه داشته باشد و امکان دارد تداخلی میان آن با سایر داروها دیده شود.

بهترین مسکن قوی برای درد ترک اعتیاد

افرادی که ترک اعتیاد در خانه را تجربه می‌کنند، در زمان کاهش مصرف مواد مخدر یا قطع آن، شاهد ایجاد واکنش‌های مختلف و دردناک از طرف بدن و مغز خود هستند. خماری اشاره به حالتی داشته که بیشتر معتادان در زمان دفع سموم مواد مخدر از بدنشان آن را تجربه می‌کنند. در اصل خماری نشانه خوبی بوده و از طریق آن، می‌توانید بفهمید که بهبودی تدریجی کارکرد بدن در حال رخ دادن است. برای اینکه درد ناشی از خماری بهبود یابد، می‌توان از قوی‌ترین مسکن‌ها کمک گرفت.
قوی‌ترین مسکن برای درد ترک اعتیاد را می‌توان بوپرنورفین دانست که مصرف آن الزاماً باید تحت نظر پزشک متخصص انجام گیرد. دیگر داروهای تجویز شده که به عنوان مسکن قوی برای درد ترک اعتیاد کاربرد دارد را می‌توان داروهای متادون، بوپرنورفین، کلونیدین و گاباپنتین دانست. همچنین در موارد خفیف‌تر می‌توان از داروهای بدون نسخه همچون استامینوفن و ملاتونین استفاده کرد.

بوپرنورفین

از جمله مسکن‌های قوی ویژه ترک اعتیاد می‌‌توان به بوپرنورفین یا قرص B2 اشاره داشت که به کمک آن، می‌توان مواد سنگین مثل هروئین، کوکائین، تریاک و… را ترک کرد. در اصل، بوپرونورفین به مسکن‌های قوی‌ همچون مورفین، کدئین و هروئین شباهت داشته و برای تسکین دردهای شدید کاربرد دارد. به کمک این مسکن می‌توان پروسه ترک اعتیاد را آسان‌تر کرد. البته به جز مسئله ترک اعتیاد، می‌‌توان از آن در مصارف درمانی نیز استفاده کرد. البته این نکته را فراموش نکنید که نباید از قرص بوپرنورفین به شکل خودسرانه، بدون برنامه و زیاد استفاده شود؛ چراکه این مسئله می‌تواند وابستگی شدید و اعتیاد را در پی داشته باشد. همچنین این نکته را نیز درنظر بگیرید که قرص بوپرونورفین نباید به درون رگ تزریق شود و این کار می‌تواند موجب مرگ شخص شود.

مزایا و معایب استفاده از مسکن ها

افراد در طول مدت ترک اعتیاد در خانه برای اینکه درد ناشی از عدم مصرف مواد مخدر برای آن‌ها قابل تحمل شود، به مصرف مسکن روی می‌آورند. مسکن‌ها میزان درد خماری و علائم آن را کاهش می‌دهند. در صورتی که از مسکن‌های بدون نسخه در حد اعتدال و به شکل موقتی استفاده شود، مشکلی برای شخص به وجود نخواهد آورد. شما باید همواره حواستان باشد که از مسکن با دوز معین و مجاز استفاده نمایید.
از جمله عوارض احتمالی مسکن‌ها می‌توان به مشکلات گوارشی، سردرد، بیماری‌های قلبی عروقی و… اشاره داشت. همچنین در شرایط استفاده خودسرانه و بیش از حد از مسکن‌ها، امکان دارد دچار وابستگی به آن شوید. بنابراین، الزاماً تحت نظر پزشک از آن استفاده کنید. مشاوران ما نیز می‌توانند شما را راهنمایی کنند تا با استفاده از مسکن‌ها، درد خود را التیام ببخشید و در عین حال عوارض احتمالی آن را کاهش دهید.

عوارض جانبی احتمالی مسکن های قوی

برای اینکه دردهای شدید و مزمن ناشی از ترک اعتیاد را برطرف کنید، به مسکن‌های قوی نیاز پیدا خواهید کرد. این مسکن‌ها سیگنال‌های درد را مسدود کرده و اجازه نمی‌دهد که این سیگنال‌ها به عصب‌های مغز برسند. استفاده از مسکن‌های قوی می‌تواند عوارض جانبی احتمالی را به دنبال داشته باشد که از جمله رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به یبوست، احساس بیماری و ضعف و خواب‌آلودگی اشاره کرد. در صورت استفاده از آن در بلند مدت امکان دارد فرد به مصرف آن‌ها وابسته گردد. البته در صورتی که از آن تحت نظر پزشک استفاده شود، احتمال اعتیاد کاهش خواهد یافت.

استفاده درست از مسکن قوی برای ترک اعتیاد

مسکن قوی برای ترک اعتیاد باید به شکلی درست از آن استفاده شود تا از عوارض از آن دور باشید. برای نمونه، محل قرارگیری مواد افیونی باید مکانی امن باشد. در صورتی که دارای بچه هستید، بهتر است یک جعبه قفل برای آن در نظر بگیرید. هر زمان که یک دوز از آن استفاده می‌نمایید، باید به هشدارها و دستورالعمل‌های آن نیز توجه داشته باشید.
مصرف دارو باید درست طبق دستور انجام شود و استفاده اضافه از آن‌ها ممنوع است. داروهای مخدر نباید جویده، له، شکسته یا حل شوند. پس از اینکه از مسکن قوی استفاده کردید، به علت خواب‌آلودگی، نباید خودتان رانندگی کنید. در صورتی که امکان آن برای شما وجود دارد بهتر است داروهای خود را از یک داروخانه تهیه نمایید تا پزشک از تداخلات داروی احتمالی شما را آگاه کند.

کلام آخر
ترک اعتیاد در خانه در بعضی موارد می‌تواند گزینه مناسب‌تری در مقایسه با رفتن به کمپ ترک اعتیاد باشد. با این وجود، شما در نخستین روزهای ترک اعتیاد با یک‌سری نشانه‌های خماری مواجه خواهید شد. استفاده از بهترین مسکن قوی برای درد ترک اعتیاد همچون بوپرنورفین می‌تواند به شما کمک کند تا با دردهای ناشی از آن راحت‌تر کنار بیایید. مصرف مسکن‌های قوی در عین مزیت‌های بسیار در صورت استفاده با دوز بالا و نامناسب، می‌تواند عوارضی داشته باشد. با برقراری تماس با مشاورین ما، شما می‌توانید ترک اعتیاد در خانه را به شیوه‌ای اصولی و کمترین درد تجربه کنید. برای رهایی از دام اعتیاد و ترک آن در خانه، می‌‌توانید با شماره 09122300697 تماس حاصل فرمایید و ابهامات ذهنی خود را با کارشناسان در میان بگذارید.

 

این مطلب را به دیگران معرفی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *